10. měsíc - ŘÍJEN

31. října 2018 v 18:35 |  Knihovníček 2018

Sophie's Choice - William Styron

Řekla bych, že každý minimálně vzdělaný člověk o knize musel přinejmenším slyšet, v lepším případě každý tuší, o čem kniha je. Já osobně jsem knihu četla sice počtvrté, ale poprvé v angličtině. Musím se jen a jen poklonit českým překladatelům, protože se jim překlad vážně povedl na jedničku. Vše, co v knize z lingvistického hlediska je "zábavné" neztratilo překladem na kouzlu, což se často může stát... Příběh se odehrává ve dvou dějových liniích, což je něco pro mě, to už všichni víte. Jediné, za co knihu nenávidím, je okamžik, kdy jsem si uvědomila, že ani ti Nacisti nebyli vyloženě jen černobílí a děkuji Williamovi, že na to skrze knihu poukázal.

Obr Dobr - Roald Dahl

Tento krásný pohádkový příběh, opět do dětské literatury, se mi vážně šíleně moc líbil. Nějakých 200 stránek, na kterých se rozvíjel příběh téměř špionážní, o tom, jak jeden hodný obr musel unést dívenku, která jej v noci zahlédla. Moc se mi líbilo, jak autor popisoval rostoucí přátelství mezi obrem a děvčátkem a s jakou lehkostí celý příběh podal. Kouzelné motivy se tu nádherně prolínaly s těmi ryze přízemními, pohádka ryze autorská, ale proto ne méně kvalitní.

Lingvistické pohádky - Petr Nikl

Tento nanejvýše zajímavý soubor pohádek se nebojím označit jako naprosté překvapení měsíce. Popravdě jsem jej začínala číst s dost rezervovaným odhodláním je prostě přečíst večer předtím, než jsme se o nich měli bavit na semináři Dětské literatury - ano, ano, momentálně vážně primárně čtu ke zkoušce z Dětské literatury, nebo bakalářce, co naplat... Ale po pár prvních stránkách musím uznat, že mají pohádky něco do sebe. Bezesporu nejsou určeny pro malé děti, ale myslím, že i dospělí si rádi přečtou takto zajímavě podanou variantu příběhů, které jsou většinou o zvířatech a s naprosto neotřelým námětem.

O Rybabě a mořské duši - Petr Nikl

Varianta na velmi známý příběh Malá mořská víla, nebo, tak na mě tedy pohádka působila, i když tam nedošlo k takovému brutálnímu zvratu, na jaký jsme zvyklí. Víc asi nemám, co říct.

Tatínek není k zahození - Arnošt Goldflam

No, to jsem se zase jednou zasmála... Pila na setrvačník se v pohádce opravdu jen tak neobjeví, že :D Vážně milé provedení pohádek. Zkombinovat klasickou pohádku o drakovi, vmastit do toho motivy z Červené Karkulky a Sedmi kůzlátek, to chce opravdu bujnou představivost... Nebo pohádka s názvem Tatínek a nemocný pan prezident, no to už jen ten název vás donutí, chtít si to přečíst, že :D

Ten, kdo stojí v koutě - Stephen Chbosky

Popravdě, tuto knihu jsem začala číst s hromadou předsudků, které vymizely asi po prvních pěti stránkách. Kniha a její děj mě do sebe vtáhly tak nečekaně, že ani nevím jak a já jen četla a četla a četla a četla. Báječné dílko, kdy jsem až do poslední stránky byla na vážkách, jak to teda jako sakra je.

Eva tropí hlouposti - Fan Vavřincová

Film, jehož je kniha předlohou, miluji už dobrých pár let, proto jsem prostě neodolala, když jsem na knihu náhodou natrefila, a přestože si nemohu na nedostatek čtiva do školy stěžovat, tuto jednohubečku jsem zhltla s pauzičkou za dva dny. A tak moc mne navnadila, že jsem si prostě musela pustit i film, byla to taková milá vzpomínka a rozhodně si knihu ještě mnohokrát přečtu.

Běž, chlapeč, běž - Uri Orlev

Kniha, která mě naprosto odzbrojila a vlastně jsem při jejím čtení zaslzela jen jednou, protože pak už nějak ani ty slzy nestačily. Příběh o židovském chlapci, který se doslova musí protloukat životem a Polskem na vlastní pěst, je tak realisticky vykreslen, že vás donutí knihu nepustit, dokud nedočtete. Nejzajímavějším určitě bude fakt, že se jedná o příběh, který je založen na historicky doložitelném skutečném příběhu polského Žida. Na knize se mi moc líbilo, že postavy rozhodně nebyly černobílé a i ty národnosti, od kterých se zpravidla očekává jen to nejhorší nebyly vykresleny jen jako vyloženě špatné. Nechci moc spoilerovat, ale zmínka o německém vojáku, který chlapci pomohl, mě dojala k slzám.

Cizinec hledá byt - Egon Hostovský

Zase jedna četba ke zkouškám, a posléze státnicím, která mě dostala. Na stošestašedesáti stranách se seznámíme s případem doktora z Československa, který přijede do Ameriky s jediným cílem, jež je nám až do posledních stránek knih zahalován jistou rouškou tajemství. Co si také myslet o podivínském doktorovi, který chce pouze stůl a klidný pokoj? Přesto si tento podivín velmi rychle získal mé srdce, a když mi došlo, k jakému konci kniha směřuje, nechtěla jsem jej, na druhou stranu jsem musela souhlasit s tím, že to takto má být. Rozhodně tu nechci spoilerovat, kniha je úžasná a přečíst ji zvládnete během jednoho večera. Moc moc všem doporučuji :-)

Vajíčko - Ludvík Aškenazy

Povídka, která mi naprosto zlomila srdce. Jak válka dokáže změnit vnímání lidí a něco, co dřívě vyznívalo jako idiotský žertík, se po jejím skončení ukáže jako symbol přežití a jistého pouta mezi dvěma naprosto cizími lidmi. Všem doporučuji!

Stínadla se bouří - Jaroslav Foglar

Útlá knížečka, která v sobě skrývá barvitý příběh chlapců, se kterými se znám již od dětství, Rychlých šípů. Na necelých dvou stech stránkách mi před očima ožilo celé mé dětství, Stínadla, druhá strana, bratrstvo Kočičí pracky, Vontové... Celý děj se točí okolo nové volby Velkého Vonta, Mirkovy zrady a nanejvýš bolestivé ztráty Bubliny, kterého Vontové vězní. Rychlé šípy svou chytrostí a vynalézavostí naleznou první kroniku Vontů, a nakonec je jejich pátrání po ježku v leci korunováno úspěchem. Ale, kdo je Široko? A jakou v tom všem zastává úlohu Mirek Dušín, který se zdá, že chce převzít moc nad Stínadly a stát se Velkým Vontem? To vše se dozvíte, když si knihu přečtete. Já jsem ji nedokázala odložit a tento místy snad až detektivní příběh mě natolik ovlivnil, že jsem se občas přistihla, že slídím po cestě do školy po Vontech, kteří by mne mohli unést, etc. :D

Shawl - Cythia Ozick

Nějak se nám ve škole sešly během jednoho týdne literatury tak tematicky, až jsme si s holkama chvílemi říkaly, jestli to můžeme psychicky zvládnout. Ono během tří dnů probrat Modlitbu pro Kateřinu Horovitzovou, Sophiinu volbu no a nakonec ještě i Shawl, to je docela něco... Navíc jsme všechny do dětské literatury četly docela nedávno Běž, chlapče, běž.... takže válka a holokaust, kam se podíváš. Vlastně nevím, co o této povídce napsat. Byla děsivá a nejděsivější na ní bylo, že mohla klidně být i pravdivá :-( Prostě, jo, pojďmě si přečíst o miminku v koncentračním táboře!

Pohádky - Charles Perault

Klasické i lidové pohádky jednoho z nejznámějších francouzských sběratelů pohádek. Milé zastavení u upravených verzí. Moc ráda jsem se jejich prostřednictvím vrátila zpět do dětství :-)

Nahej v trní - Milena Lukešová

Sbírka poezie, která vlastně není poezií. Poezie pro teenagery, milé, nenásilné počtení. Moc doporučuji i odrostlejším jedincům :-)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 spravedlivysoud spravedlivysoud | Web | 31. října 2018 v 20:20 | Reagovat

Krásně napsáno

2 B. R. B. R. | E-mail | Web | 1. listopadu 2018 v 12:20 | Reagovat

[1]: děkuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama