3. měsíc - BŘEZEN

2. března 2018 v 11:00 | eL. |  Knihovníček 2018

Annabel Lee - Edgar Allan Poe

Báseň nejznámějšího romantického amerického básníka, E.A. Poea, kterého si každý spojí především s básní The Raven (Havran). Pro mě je čtení básní pořád taková trochu záhada, každopádně tato báseň se mi moc líbila. Popisovala nezralou lásku dvou mladých lidí, krásnou a upřímnou, kterou zardousila závist andělů. Na co ovšem je krátké nebe i peklo, to je láska, která přejde v duchovní rovinu, a tak přestože Annabel Lee byla odtržena od svého milého ve své fyzické podobě, jejich láska přetrvala. Dalo by se mluvit o "lásce za hrob." A tak, přestože byla báseň docela smutná, já jsem z ní cítila to množství lásky a mne osobně naplnila vírou, že pravá láska existuje. A o to jde básním především, no ni? :-)

Walden - Henry David Thoreau

Ano ano, čtenáři, je to tak, stále se teď motám v kruhu americké literatury, tudíž stále jen čtu v angličtině. Ne, vůůbec mi z toho nešibe už... Ehm, tak jo, nakonec mi šiblo a toto šílené filozofické dílo jsem anglicky vzdala a přečetla česky. Kniha o 320 stranách, na kterých se autor, který se v rámci transendentální filozofie odebere žít do lesů (stráví zde 2 rokY, 2 měsíce a 2 dny), zamýšlí nad neJrůznějšími tématy. Primárním motivem díla byla ekologická filozofie, H.D.Thoreau je prvním americkým představitelem ekologie, je považován tudíž za prvního amerického ekologa, a toto bylo v díle po celou dobu náznakově patrné, přesto, všimla jsem si toho až retrospektivně, když jsem dílo dočetla a přečetla si v anotacích a recenzích, že se mělo vlastně jednat o ekonomicky laděné pojednání. Já sama jsem si v díle našla spoustu zajímavých myšlenek, zaujala mě, jakožto čtenářku, například ta, že správně bychom měli číst knihy v jejich originálním znění, abychom o nich skutečně mohli prohlásit, že jsme je četli, což mi přijde jako poměrně utopistická myšlenka, ale určitě na tom něco bude :-)
Za sebe teda jsem na sebe dost pyšná, že jsem knihu přečetla, i v relativně krátkém časovém úseku, a rozhodně nelituji, že se mi dostala do rukou. Znovu se k ní ale s největší pravděpodobností už nevrátím.

Hlavní přelíčení - Karel Poláček

Tak konečně kniha do češtiny :D Jsem strašný flákač, tak jak jsem si slibovala, že to budu všechno dávat z týdne na týden, tak prostě ne, nedávám, takže jsem teprve teď dočetla knihu, kterou jsme probírali už před dvěma týdny, ale musím říct, že mě skutečně bavila a nečetla jsem ji jen z "musu". Přestože jsem znala zápletku, něco mě stále nutilo číst dál a dál. Příběh není zas tak složitý na pochopení, ani příliš dlouhý, přesto obsahuje dost závažné myšlenky. Vlastně se podle mne tak trochu jedná o zločin a trest a jeho nepřijetí, protože hlavní hrdina si vlastně celý život žil v bludu, vše si přikrášloval a nakonec nikdy nedokázal převzít zodpovědnost za své činy, potažmo za celý svůj život, což jej nakonec stálo život....

The Crucible - Arthur Miller

Divadelní hra zaměřující se na čarodějnické procesy. Jednalo se především o takovou převrácenou paralelu k "čarodějnickým honům McCarthyho" na komunisty v Americe. Hra nebyla přehnaně dlouhá, její konec mne docela šokoval a co jsem si z ní odnesla je asi poselství, že zfanatizovaný dav dokáže mnohé a nemělo by se na to zapomínat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama